
Poštovani roditelji!
10. april 2020.
Kako da se nosite sa novom situacijom tokom epidemije korona virusa
15. april 2020.Dragi roditelji,
vreme koje provodite sa decom u svojim domovima je divna prilika za učenje.Deca najlakše uče kroz igru i rutinske aktivnosti koje se svakodnevno dešavaju u vašem domu.Vi ste tu da ih podržite ,da uredite fizički prostor detetu, da ponudite materijale i igračke, da se uključite i proširite dečiju igru, a ujedno i da pratite dečija interesovanja i dečiju inicijativu.
Važno je da deca nauče da koriste reči za izražavanje misli ,želja i potreba kako bi ostvarila komunikaciju i veću interakciju sa okolinom.
Sledi predlog igara ,rutinskih aktivnosti i uređenja prostora za podsticaj izgovora imenica, glagola ,prideva i zamenica.
Igra
-Kada se dete igra igračkom na guranje ili povlačenje, kažite odgovarajuću reč dok ono izvodi radnju i podstičite ga da govori
-Igra loptom je prilika da se vežbaju glagoli kao što su: bacati, hvatati,dodavati, kotrljati, tapšati, udarati ili šutirati.
-U igri Mama kaže “hajde da skačemo sa dve noge”, “Ovako” ima mnogo aktivnosti: skakanja, sedenja ,tapšanja, okretanja glave, mahanja i valjanja.
-Igrajte igru imenovanja.Opišite i pričajte o predmetima i događajima na koje nailazite u toku dana.Razgovarajte sa detetom i imenujte igračke dok se igra sa njima ili razgovarajte o tome šta se dešava po kući.Podstičite ga da oponaša Vaš govor.
-Igrajte se igre smenjivanja u kojima Vi imenujete stvar i izvedete radnju , a zatim dete ponovi,npr. Stavite kocku na ostale kocke poređane na kulu i kažete”Kocka”.Kažite detetu da je na njega red.Ili stavite kolačić na tanjir i kažite “Kolačić”. Zatim da to uradi dete.
-Dajte imena detetovim omiljenim plišanim životinjama.Kada se igra jednom od njih , nazovite je po imenu.
-Razgledajte knjige sa detetom i opisujte slike ,npr. Pokažite bebu i kažite “Pospana beba” ili pokažite mače i kažite “Mala maca”.Podstičite dete da imenuje slike.
-Pokažite dete svoju fotografiju i kažite “Ko je ovo”.
Aktivnosti u dvorištu
-Rad u bašti je prilika da se vežbaju reči kao što su grabuljati,kopati, okopavati,saditi,zalivati ili prekrivati.
Oblačenje
-Kažite detetu da pogleda u ogledalo i pitajte “Ko je ono?” Pokažite sebe, dete, brata ili sestru.Gledajte u ogledalo i na smenu pokazujte delove tela.
Tokom svakodnevne rutine
-U toku dana ,posmatrajte kako dete reaguje na predmete ,ljude i događaje kako biste utvrdili zbog kojih najpre vokalizuje.Koristite opisne reči da proširite ono što kaže;npr.”Veliki prst, mali prst”, pokazujući prste različitih veličina.
-Ispraznite kutiju za igračke i sortirajte predmete.Stavite zajedno velike lopte, crvene kocke ili haljine za lutke.Aktivnosti sortiranja i opisivanja dobro se uklapaju u svakodnevnu rutinu pranja veša,skupljanja pošte, kupovine namirnica.
– U toku dana , za vreme svakodnevne rutine deteta, govorite opisne reči, prikladne uzrastu, kao što su veliko,malo, vruće i prljavo, npr,kada kuvate kažete “Ne diraj,vruće”
-Dopustite da Vam dete pomogne oko čuvanja kućnog ljubimca.Dajte mu da ga nahrani:da otvori kutiju hrane,ili odvadi činijom iz džaka,sipa hranu i da nahrani ljubimca.Neki ljubimci mogu da se četkaju, miluju,jure ili golicaju.Kućni ljubimci su prilika da se imenuju predmeti i radnje.
-U toku dana ,razgovarajte o tome šta dete radi i imenujte radnje,npr.kada dete jede,kažite jedeš ili kada pije “Piješ”
-U komunikaciji sa detetm tokom rutinskih aktivnosti ponavljajte njegove reči ili njegove zamene za reči.
-U toku dana koristite imena braće i sestara.Zovite ih po imenu “Idi da pozoveš Zorana”,”Sedi pored Marije” ili “Daj Mariji knjigu”.
Uređenje prostora
-Gledajte zajedno televiziju, koristite internet na kompjuteru za programe namenjene deci .Pokazujte šta se dešava,razgovarajte o radnji koja se dogodi,smejte se i uživajte u zabavi i postavljajte pitanja o onome što vidite.
-Napravite poštansko sanduče i sortirajte pisma po veličini, boji, glasno ih imenujte.
-Posmatrajte dete tokom dana da bi utvrdili koje igračke najviše voli.Držite omiljenu igračku van domašaja i pitajte “Šta želiš?”.Zastanite i dajte detetu priliku da progovori.Ponovite ponovo reč.
-Napravite porodični album,poređajte slike po redosledu događanja, pitajte da vam pokaže, imenujte..
-Držite bojice i flomastere van domašaja, potrudite se da traži drugu boju…..
I nema greške, igrajte se…. svaka interakcija sa roditeljima je “obojena “ emocijama koje stvaraju emocionalnu privrženost,odnosno sigurnost koja decu štiti tokom njihovog odrastanja.
Ljilja Bobić, stručni saradnik-logoped