Унапређујте говор кроз игру
24. april 2020.Обавештење за родитеље/законске заступнике који су исказали потребу за боравком детета у вртићу
6. maj 2020.Дете је јединствено и целовито , дете учи реагујући свим својим чулима и целим својим бићем. Холистички приступ на који се ослањају савремене концепције предшколског васпитања и образовања подразумева целовито и свеобухватно уважавање личности у контексту породице, окружења и времена у ком одраста.
ДЕТЕ УЧИ ОНО ШТО ЖИВИ. Отуда је значај породице у учењу деце од великог и незамењивог значаја.
Учење је социјални процес који се развија учешћем у заједничким активностима у културној заједници. Дете учи тако да ступа у интеракцију са другом децом, родитељима, васпитачима и другим одраслим људима.Почетак било ког учења није незнање већ предходно знање.Улога одраслог, родитеља и васпитача управо је у томе да посматра децу, да се ослања да дечије искуство, његова размишљања, закључке, навике, вештине и да своје деловање надограђује на то.А да бисмо били права подршка детету морамо пратити његове спонтане активности и игру и на основу њих деловати. Наши поступци односе се на богаћење репертоара делања детета тако што ћемо богатити средину за учење уносом нових материјала, омогућавању детету да ступа у различите односе са другом децом и одраслима.
Код деце постоје различити разлози за учење као и код нас одраслих. .Они могу бити спољашњи и унутрашњи. Спољашњи су: страх, послушност, досада, идентификација , награђивање. Унутрашњи : љубав према истраживању, радозналост, авантура, откриће, игра.Свако учење је далеко делотворније ако је засновано на унутрашњој мотивацији. Улога родитеља је ту веома значајна.Подржите дете у његовом истраживању и игри, пустите га да ужива у самом процесу учења, немојте га оптерећивати самим продуктом.Није важно да дечји цртеж , грађевина буде савршени, много је важније то што дете ужива у самом процесу стварања, испробавања и истраживања. Пустите га да манипулише материјалима, средствима јер на тај начин дете увиђа различите стране проблема и развија критичко мишљење.Не морате га директно подучавати релацијама, геометријским облицима, величинама, бројевима…дете док ствара, гради, манипулише учи и и шта је велико и мало, и шта је горе шта доле, шта је тврдо, а шта меко, колико чега има и др.Дете учи свим својим чулима и целим својим бићем: док се не покваси неће знати шта је мокро, док се не испрља неће знати шта је прљаво, док не прохода мора и пасти, да би било сарадљиво мора бити у комуникацији са вршњацима…
Као и ми одрасли дете учи много брже и квалитетније ако је унутрашње мотивисано и ако учи оно што га интересује, кад за то има лични разлог, кад оно што учи за њега има значај.Процес учења одвија се у интеракцији са физичком и социјалном средином тако што је непрестано мења и прилагођава својим предходним искуствима. Наше је да му обезбедимо прилике за то.Учи путем властите активности: посматрањем, истраживањем, експериментисањем, манипулисањем, решавањем проблема, играњем улога , када има могућност да делује, мисли и изражава се у складу са својим тренутним моћима и најважније када је прихваћено и уважено.
За дете игра је од посебног значаја, осим што је начин изражавања она представља и специфичан облик учења.Игра је водећа активност у развоју предшколског узраста, она је посебан облик учења, у игри дете на спонтан и аутентичан начин стиче, прерађује и проширује искуства и показује иницијативу. У игри се развија капацитет флексибилности који је у основи свих научних достигнућа људске цивилизације.
Учење се одвија у свим ситуацијама и током целог дана.Дете учи и изражава се кроз различите медије : путем речи, кроз сликовнице, енциклопедије али и кроз покрет, звук, плес, музику, глуму.
Драги родитељи имајући све ово на уму пустите дете да : бира активности, да самостално обавља задатке, пружите му превасходно повратне информације о ономе што ради, обезбедите му време да покаже и образложи своје подухвате, замисли и идеје, организујете прилику за аргументацију, охрабрите га да прича о својим успесима.
И на крају увек имајте на уму да је ваше дете јединствено.Пратите његова интересовања , начине изражавања, његове способности и афинитете и у томе га подржите. Трудите се да га мотивишете, радите на развијању позитивне слике о себи и јачајте његову веру у сопствене способности. Размишљајући и поступајући на овакав начин утичете на развој предиспозиција за целоживотно учење (истрајност, радозналост , сарадљивост..) што је од великог значаја за развој детета сада и у будућности.
Педагог:
Марица Мецек