Предлог игара, рутинских активности и уређења простора за подстицај изговора именица, глагола, придева и заменица
15. april 2020.Унапређујте говор кроз игру
24. april 2020.Препоручене мере социјалне изолације дају најбоље резултате у борби против епидемије, али доносе и промене у рутинама за све чланове породице.
Природно је да осећате страх и узнемиреност, то је нормална реакција на стање кризе и неизвесности.
Деца такође могу да се осећају збуњено, тужно, уплашено и забринуто.
Они имају много мање искуства од вас, а тиме и мање стратегија за ношење са кризном ситуацијом. Стога ево неколико предлога који вам могу помоћи да се лакше организујете и пребродите изазове изолације.
Овладајте својим временом и даном.
Уведите ред у своје дневне активности – направите план активности за целу недељу. Структура ће и вама и вашој деци пружити осећај сигурности и треба да буде најсличнија начину животу који сте водили и пре кућне изолације, колико је то могуће.
Овај план можете направити заједно са децом и ставити на видљиво место како би био доступан свим укућанима.
Погледајте више савета на линку овде.
Брините о себи, редовно се храните, вежбајте, спавајте довољно и смањите све друге изворе стреса.
Чините ствари које вам враћају контролу над сопственим животом.
Посветите се активностима које поправљају расположење.
То може бити слушање музике, филм, добра књига, хоби за који нисте имали времена раније. Будите проактивни јер такав став вам даје моћ и контролу над неизвесном ситуацијом.
Такође, брига о себи вам неће помоћи само да останете здрави већ ће вам помоћи да останете прибрани и фокусирани како бисте могли да бринете о деци на адекватан начин.
У кризним и стресним ситуацијама уобичајено је да деца траже више контакта и захтевнија су према родитељима.
Разговарајте са децом о ЦОВИД-19 на искрен начин који је прилагођен њиховом узрасту.
Деца, као и одрасли, могу осетити олакшање када испоље и са другима поделе своје страхове и бриге. Притом деца посматрају понашање одраслих и њихове емоције како би и сама знала како да управљају својим осећањима. Помозите им да нађу позитивне начине како да то ураде.
Више савета о томе како да разговарате са децом о пандемији новог корона вируса прочитајте овде.
Вртићи и школе привремено не раде, деца проводе више времена код куће и ви можете да осетите додатан притисак и одговорност да организујете дневне активности са децом.
Игра са вољенима ће помоћи деци да се осећају сигурно у доба неизвесности, да обраде збуњујуће информације, да се зближе са родитељима и увећају своје капацитете и вештине за будуће изазове у животу.
На сајту УНИЦЕФ- а сваки дан чека вас нова идеја о томе како да уз помоћ игре и заједничких активности превазиђете изазове. И више од тога, како да подстакнете развој свог детета, оснажите и обогатите породичне везе и односе.
Немојте запоставити своје потребе као родитеља, нарочито уколико радите од куће – то може бити изазовно са децом у блиском окружењу.
Поставите јасна очекивања са својом децом око тога када им можете помоћи, а када сте недоступни за њих.
Убаците у ваш породични распоред активности за које знате да их деца могу самостално спровести (укључујући и гледање едукативних садржаја на телевизији).
Будите стрпљиви са њима док не успете да то постигнете. Можда деца то неће прихватити одмах, али ће се временом навићи. Вероватно ни ви нећете бити продуктивни као обично, али то је сасвим у реду.
Испланирајте време само за себе у току дана, макар на пола сата. За то време организујте деци њихово време.
Сачувајте себе од негативних информација и претераног праћења вести, не дозволите да вас преплаве информације о развоју епидемије.
У исто време чувајте се дезинформација, информишите се искључиво преко проверених сајтова и извора информација који саопштавају проверене податке и савете. Не паничите.
На линку овде можете да прочитате шта све треба да знате о корона вирусу да бисте заштитили себе, своју децу и породицу.
Уколико осећате јаку узнемиреност и тескобу важно је знати да нисте сами и да је ваша реакција нормална и разумљива у односу на ситуацију у којој се налази цело друштво.
Некада је разговор са особом од поверења, пријатељем или чланом породице добар и једноставан начин да се осећате боље. Можете да водите дневник. Када са неким поделимо оно што нас мучи много је вероватније да ћемо осетити олакшање, боље разумети ситуацију у којој се налазимо и осећања која то прате.
Не устручавајте се да потражите помоћ стручњака уколико не успевате да се сами изборите са страхом и узнемиреношћу.