Вежбе за развој говорних органа – предлог логопеда
3. april 2020.Предлог игара, рутинских активности и уређења простора за подстицај изговора именица, глагола, придева и заменица
15. april 2020.У ситуацији ванредног стања и кућне изолације и када ваша деца не похађају припремни предшколски програм сигурно имате много дилема, стрепњи и питања како ће се ваше дете спремити за школу.
Будите у контакту са вашим васпитачима који вам шаљу предлоге и идеје за игре и активности у кућним условима и који ће вам помоћи да квалитетније проведете време са својом децом.
Када говоримо о припреми за школу имајте на уму да је много значајније код детета развити интерес за учењем и сазнавањем него га бомбардовати мноштвом информација.
Ви сте први васпитач вашем детету, висте му узор, у вас има највише поверења. Оно вас опонаша, слуша, и ви тако највише васпитавате заправо оним што јесте.Зато разговарајте са вашим дететом, слушајте га шта прича, одговарајте на његова питања, укључујте га у свакодневне активности у породичном дому. Све су то прилике за учење: и док постављате сто, слажете орман, сређујете кућу..Дете усваја нове појмове,богати речник, придружује, класификује, упоређује, пребројава. А све то је јако важно у његовом учењу и развоју.Важно је детету указати на ствари и појаве, заинтересовати га, подстаћи га да се чуди, пита, гледа, трага, открива…Дете које научи да отворено прича са родитељима, чиниће то сутра и са учитељима и другим људима. Социјалне вештине се уче и оне су веома значајне у даљем школовању али и у животу уопште.
Игра је најбоља могућност за дружење.Нема активности у којој су деца и родитељи толико блиски као у игри. Нека вам дете прича о томе шта прави, подстакните га неким питањем, неким новим материјалима, проширите његову игру…разговарајте о бојама, облицима, релацијама, величинама.,.а при томе водите рачуна да не нарушите његове игровне замисли и идеје.Научиће много тога а да при томе нисте имали намеру да га “научите“
Играчке не морају увек бити скупе и готове.Деца воле да се играју разним амбалажним и природним материјалима,старом одећом, обућом, шеширима, шерпама, судићима..Некад много дуже и квалитетније него са готовим играчкама.Сетите се неких игара из вашег детињства и одиграјте их са дететом.Биће вам занимљиво
Учите дете да планира шта ће радити, кад ће се играти, обедовати, одмарати.То је важно за урврђивање ритма живота у породици а касније је јако важно за планирање школских обавеза.
Деца су рођени ствараоци само им треба створити услове за то.Пожељно је да дете има прибор за цртање, сликање, моделовање, папире разних материјала и текстуре, маказице, лепак, пластелин, глину , тесто…Све те активности су значајне за развој стваралачих способности, али и спретности, кординацији ока и руке, развоју фине моторике што ће му касније помоћи приликом писања у школи.
Потребно је радити на осамостаљивању детета. Уместо детета не треба радити оно што може само. Дете треба брине о својим стварима, да је самостално при храњењу, обувању , облачењу, да брине о свом љубимцу, да је укључено у неке кућне послове… Развијајући самосталност ми код детета развијамо и позитивну слику о себи и поверење у сопствене снаге , развијамо и његове радне навике што ће се после пренети и на школске обавезе.Дете треба подржати да започето заврши, било чиме да се бави.Да не прелази са активноси на активност.То ће се касније одразити и на израду домаћих задатака.
Немојте дете плашити школом, учитељем и учењем.Треба да се осети поносним да ће бити ђак.Учите га да помаже другима, да се културно опходи, да поштује правила лепог понашања, да се зна понашати у продавници, биоскопу, аутобусу..да буде учтиво и стрпљиво.
Када говоримо о припреми детета за читање и писање неопходно је да дете пре свега заволи књигу.То се постиже дружењем с књигом, читањем и причањем. Читајте својој деци, причајте приче и бајке, разговарајте са дететом о јунацима, њиховим поступцима, шта му је занимљиво, узбудљиво, измишљајте заједничке приче, трагајте за необичним и занимљивим речима , играјте се игре “на глас на глас“…Не треба да их учите читању обрађивањем слова већ искористите дечју игру и потребу детета да се нешто запише нпр. речепт за омиљени колач, назив неке његове грађевине, постера , да потпише неки свој рад или креацију, да напишите писмо баки или некоме ко је далеко.За писање је значајно развијати фину моторику. Дајте му да што више црта, сецка, гужва, да се игра зрневљем, каменчичима, гранчицама, на тај начин развија координацију руке и ока и развија ситне мишиће шаке.
Уколико сте у дилеми да ли да дете крене раније или касније у школу консултулте се са стручњацима, школским педагозима и психолозима.Ако ни стручњаци не разреше вашу дилему мање ћете погрешити ако то учините мало касније него прерано.
И на крају поштовани родитељи најважније нам је да су нам деца добро и здраво, да су самостална, сарадљива, радознала, мотивисана за учење, да са радошћу и оптимизмом чекају полазак у школу. Тиме развијамо предиспзиције за целоживотно учење што је од изузетног значаја за дететов свеобухватни развој.
У сваком тренутку па и у овом су ваша љубав, стрпљење и подршка од пресудног значаја.
Педагог:
Марица Мецек