
Vežbe za razvoj govornih organa – predlog logopeda
3. april 2020.
Predlog igara, rutinskih aktivnosti i uređenja prostora za podsticaj izgovora imenica, glagola, prideva i zamenica
15. april 2020.U situaciji vanrednog stanja i kućne izolacije i kada vaša deca ne pohađaju pripremni predškolski program sigurno imate mnogo dilema, strepnji i pitanja kako će se vaše dete spremiti za školu.
Budite u kontaktu sa vašim vaspitačima koji vam šalju predloge i ideje za igre i aktivnosti u kućnim uslovima i koji će vam pomoći da kvalitetnije provedete vreme sa svojom decom.
Kada govorimo o pripremi za školu imajte na umu da je mnogo značajnije kod deteta razviti interes za učenjem i saznavanjem nego ga bombardovati mnoštvom informacija.
Vi ste prvi vaspitač vašem detetu, viste mu uzor, u vas ima najviše poverenja. Ono vas oponaša, sluša, i vi tako najviše vaspitavate zapravo onim što jeste.Zato razgovarajte sa vašim detetom, slušajte ga šta priča, odgovarajte na njegova pitanja, uključujte ga u svakodnevne aktivnosti u porodičnom domu. Sve su to prilike za učenje: i dok postavljate sto, slažete orman, sređujete kuću..Dete usvaja nove pojmove,bogati rečnik, pridružuje, klasifikuje, upoređuje, prebrojava. A sve to je jako važno u njegovom učenju i razvoju.Važno je detetu ukazati na stvari i pojave, zainteresovati ga, podstaći ga da se čudi, pita, gleda, traga, otkriva…Dete koje nauči da otvoreno priča sa roditeljima, činiće to sutra i sa učiteljima i drugim ljudima. Socijalne veštine se uče i one su veoma značajne u daljem školovanju ali i u životu uopšte.
Igra je najbolja mogućnost za druženje.Nema aktivnosti u kojoj su deca i roditelji toliko bliski kao u igri. Neka vam dete priča o tome šta pravi, podstaknite ga nekim pitanjem, nekim novim materijalima, proširite njegovu igru…razgovarajte o bojama, oblicima, relacijama, veličinama.,.a pri tome vodite računa da ne narušite njegove igrovne zamisli i ideje.Naučiće mnogo toga a da pri tome niste imali nameru da ga “naučite“
Igračke ne moraju uvek biti skupe i gotove.Deca vole da se igraju raznim ambalažnim i prirodnim materijalima,starom odećom, obućom, šeširima, šerpama, sudićima..Nekad mnogo duže i kvalitetnije nego sa gotovim igračkama.Setite se nekih igara iz vašeg detinjstva i odigrajte ih sa detetom.Biće vam zanimljivo
Učite dete da planira šta će raditi, kad će se igrati, obedovati, odmarati.To je važno za urvrđivanje ritma života u porodici a kasnije je jako važno za planiranje školskih obaveza.
Deca su rođeni stvaraoci samo im treba stvoriti uslove za to.Poželjno je da dete ima pribor za crtanje, slikanje, modelovanje, papire raznih materijala i teksture, makazice, lepak, plastelin, glinu , testo…Sve te aktivnosti su značajne za razvoj stvaralačih sposobnosti, ali i spretnosti, kordinaciji oka i ruke, razvoju fine motorike što će mu kasnije pomoći prilikom pisanja u školi.
Potrebno je raditi na osamostaljivanju deteta. Umesto deteta ne treba raditi ono što može samo. Dete treba brine o svojim stvarima, da je samostalno pri hranjenju, obuvanju , oblačenju, da brine o svom ljubimcu, da je uključeno u neke kućne poslove… Razvijajući samostalnost mi kod deteta razvijamo i pozitivnu sliku o sebi i poverenje u sopstvene snage , razvijamo i njegove radne navike što će se posle preneti i na školske obaveze.Dete treba podržati da započeto završi, bilo čime da se bavi.Da ne prelazi sa aktivnosi na aktivnost.To će se kasnije odraziti i na izradu domaćih zadataka.
Nemojte dete plašiti školom, učiteljem i učenjem.Treba da se oseti ponosnim da će biti đak.Učite ga da pomaže drugima, da se kulturno ophodi, da poštuje pravila lepog ponašanja, da se zna ponašati u prodavnici, bioskopu, autobusu..da bude učtivo i strpljivo.
Kada govorimo o pripremi deteta za čitanje i pisanje neophodno je da dete pre svega zavoli knjigu.To se postiže druženjem s knjigom, čitanjem i pričanjem. Čitajte svojoj deci, pričajte priče i bajke, razgovarajte sa detetom o junacima, njihovim postupcima, šta mu je zanimljivo, uzbudljivo, izmišljajte zajedničke priče, tragajte za neobičnim i zanimljivim rečima , igrajte se igre “na glas na glas“…Ne treba da ih učite čitanju obrađivanjem slova već iskoristite dečju igru i potrebu deteta da se nešto zapiše npr. rečept za omiljeni kolač, naziv neke njegove građevine, postera , da potpiše neki svoj rad ili kreaciju, da napišite pismo baki ili nekome ko je daleko.Za pisanje je značajno razvijati finu motoriku. Dajte mu da što više crta, secka, gužva, da se igra zrnevljem, kamenčičima, grančicama, na taj način razvija koordinaciju ruke i oka i razvija sitne mišiće šake.
Ukoliko ste u dilemi da li da dete krene ranije ili kasnije u školu konsultulte se sa stručnjacima, školskim pedagozima i psiholozima.Ako ni stručnjaci ne razreše vašu dilemu manje ćete pogrešiti ako to učinite malo kasnije nego prerano.
I na kraju poštovani roditelji najvažnije nam je da su nam deca dobro i zdravo, da su samostalna, saradljiva, radoznala, motivisana za učenje, da sa radošću i optimizmom čekaju polazak u školu. Time razvijamo predispzicije za celoživotno učenje što je od izuzetnog značaja za detetov sveobuhvatni razvoj.
U svakom trenutku pa i u ovom su vaša ljubav, strpljenje i podrška od presudnog značaja.
Pedagog:
Marica Mecek