Поштовани родитељи!
10. april 2020.Како да се носите са новом ситуацијом током епидемије корона вируса
15. april 2020.Драги родитељи,
време које проводите са децом у својим домовима је дивна прилика за учење.Деца најлакше уче кроз игру и рутинске активности које се свакодневно дешавају у вашем дому.Ви сте ту да их подржите ,да уредите физички простор детету, да понудите материјале и играчке, да се укључите и проширите дечију игру, а уједно и да пратите дечија интересовања и дечију иницијативу.
Важно је да деца науче да користе речи за изражавање мисли ,жеља и потреба како би остварила комуникацију и већу интеракцију са околином.
Следи предлог игара ,рутинских активности и уређења простора за подстицај изговора именица, глагола ,придева и заменица.
Игра
-Када се дете игра играчком на гурање или повлачење, кажите одговарајућу реч док оно изводи радњу и подстичите га да говори
-Игра лоптом је прилика да се вежбају глаголи као што су: бацати, хватати,додавати, котрљати, тапшати, ударати или шутирати.
-У игри Мама каже “хајде да скачемо са две ноге”, “Овако” има много активности: скакања, седења ,тапшања, окретања главе, махања и ваљања.
-Играјте игру именовања.Опишите и причајте о предметима и догађајима на које наилазите у току дана.Разговарајте са дететом и именујте играчке док се игра са њима или разговарајте о томе шта се дешава по кући.Подстичите га да опонаша Ваш говор.
-Играјте се игре смењивања у којима Ви именујете ствар и изведете радњу , а затим дете понови,нпр. Ставите коцку на остале коцке поређане на кулу и кажете”Коцка”.Кажите детету да је на њега ред.Или ставите колачић на тањир и кажите “Колачић”. Затим да то уради дете.
-Дајте имена дететовим омиљеним плишаним животињама.Када се игра једном од њих , назовите је по имену.
-Разгледајте књиге са дететом и описујте слике ,нпр. Покажите бебу и кажите “Поспана беба” или покажите маче и кажите “Мала маца”.Подстичите дете да именује слике.
-Покажите дете своју фотографију и кажите “Ко је ово”.
Активности у дворишту
-Рад у башти је прилика да се вежбају речи као што су грабуљати,копати, окопавати,садити,заливати или прекривати.
Облачење
-Кажите детету да погледа у огледало и питајте “Ко је оно?” Покажите себе, дете, брата или сестру.Гледајте у огледало и на смену показујте делове тела.
Током свакодневне рутине
-У току дана ,посматрајте како дете реагује на предмете ,људе и догађаје како бисте утврдили због којих најпре вокализује.Користите описне речи да проширите оно што каже;нпр.”Велики прст, мали прст”, показујући прсте различитих величина.
-Испразните кутију за играчке и сортирајте предмете.Ставите заједно велике лопте, црвене коцке или хаљине за лутке.Активности сортирања и описивања добро се уклапају у свакодневну рутину прања веша,скупљања поште, куповине намирница.
– У току дана , за време свакодневне рутине детета, говорите описне речи, прикладне узрасту, као што су велико,мало, вруће и прљаво, нпр,када кувате кажете “Не дирај,вруће”
-Допустите да Вам дете помогне око чувања кућног љубимца.Дајте му да га нахрани:да отвори кутију хране,или одвади чинијом из џака,сипа храну и да нахрани љубимца.Неки љубимци могу да се четкају, милују,јуре или голицају.Кућни љубимци су прилика да се именују предмети и радње.
-У току дана ,разговарајте о томе шта дете ради и именујте радње,нпр.када дете једе,кажите једеш или када пије “Пијеш”
-У комуникацији са дететм током рутинских активности понављајте његове речи или његове замене за речи.
-У току дана користите имена браће и сестара.Зовите их по имену “Иди да позовеш Зорана”,”Седи поред Марије” или “Дај Марији књигу”.
Уређење простора
-Гледајте заједно телевизију, користите интернет на компјутеру за програме намењене деци .Показујте шта се дешава,разговарајте о радњи која се догоди,смејте се и уживајте у забави и постављајте питања о ономе што видите.
-Направите поштанско сандуче и сортирајте писма по величини, боји, гласно их именујте.
-Посматрајте дете током дана да би утврдили које играчке највише воли.Држите омиљену играчку ван домашаја и питајте “Шта желиш?”.Застаните и дајте детету прилику да проговори.Поновите поново реч.
-Направите породични албум,поређајте слике по редоследу догађања, питајте да вам покаже, именујте..
-Држите бојице и фломастере ван домашаја, потрудите се да тражи другу боју…..
И нема грешке, играјте се…. свака интеракција са родитељима је “обојена “ емоцијама које стварају емоционалну приврженост,односно сигурност која децу штити током њиховог одрастања.
Љиља Бобић, стручни сарадник-логопед