
Slatki pokloni za decu kulskih vrtića
28. decembar 2020.
Plan javnih nabavki za 2021. god.
22. januar 2021.Naša koža, kako lica tako i tela, veoma trpi kada smo u periodu prelaska iz jednog godišnjeg doba u drugo. Nagla promena vremenskih prilika, temperaturne oscilacije, početak vetrovitog perioda , magle, stresno deluju na našu kožu i na naš organizam.
Nažalost, na kožu ne utiče samo vreme. Nedostatak sunčeve svetlosti, smanjena fizička aktivnost kao i jača ishrana, bogata mastima i šećerima su samo neki od faktora koji negativno utiču na našu kožu. Da biste izbegli negativne efekte novog godišnjeg doba treba na vreme da se pripremimo za hladne dane.
*Pojačajte hidrataciju!
Oštar vetar i hladan vazduh isušju kožu,ona počne da zateže, pecka, svrbi, ubrzo bude i crvena.Preterano isušivanje kože možete izbeći promenom higijene, izbegavanjem dugih i toplih kupki, najbolje rešenje je tuširanje kombinacijom tople i hladne vode koja podstiče mikrocirkulaciju i koža dobija dovoljno kiseonika.
*Prirodne kreme deluju kao antioksidanti, jačajući glavnu fukciju kože.
*Umesto sapuna koristite uljane kupke.Ulje stimuliše razmenu materija i cirkulaciju, štiti kožu od oštećenja i bogata je masnim kiselinama.Zahvaljujući tome,jača se zaštitni sloj kože, održava vlažnost i daje joj mekoću.
*Koristite hranjive kreme.
Koristite kreme koje sadrže hijaluronsku kiselinu, vitamin C i E.
*Korigujte ishranu.
Hranjive sastojke našoj koži dajemo putem hrane koje unosimo u naš organizam. Unosite što više voća i povrća bogatog gvožđem, vitaminom C, orašaste plodove poput badema, lešnika i semenki bundeve, koji su izvanredan izvor vitamina E i B.
Medicinska sestra za preventivnu zdravstvenu zaštititu i negu
Nataša Čordaš