Нова наредба штаба за ПУ Бамби
9. decembar 2020.Распоред рада вртића током зимског распуста
14. decembar 2020.Поштовани родитељи природно је да се у овој ситуацији изазваној Корона вирусом осећате уплашено и узнемирено. Такође и деца могу осећати страх, тугу, збуњеност, несигурност. Она имају много мање искуства и зато им је теже да се носе са кризном ситуацијом. Зато сте ви ту да им будете подршка.
Сви желимо све најбоље за нашу деце, а ви сте најважнија особа у животу ваше деце. Први и најважнији васпитач који детету гради темеље целокупном развоју.
Да би се дете осећало сигурно важно је да заједно планирате и придржавате се уобичајног ритма дана. Предвидљивост је јако важна нарочито за млађу децу да знају шта и када ће се нешто дешавати, што појачава осећај сигурности, извесности и опуштености.
Да би учење и развој били успешни потребно је сигурно и подстицајно окружење, где се дете осећа сигурно, прихваћено, у ком може да истражује, учи, игра се и буде успешно.
Заједничка игра може да помогне и вама и деци. Деца се осећају сигурније, лакше обрађују збуњујуће информације, увећавају своје капацитете за будуће изазове, развијају се и уче. Игра са децом има велики утицај на то какве односе ће градити са другима и како ће се развијати сазнајне, коминикацијске способности и самоконтрола.
Добра играчка за дете није исто и што добра играчка за вас. Дете ће се играти картонским кутијама, гранчицама, лишћем, крпицама, дугмићима и другим природним и неструктуираним материјалима дуже и квалитетније него са готовим и “савршеним“ играчкама управо због тога што их могу користити на различите начине. Тиме развијају своју креативност, маштовитост, иницијативу, спајају неспојиво, уживају, истражују и уче.
Током игре ствара се “хаос“ у кући. Занемарите га. Дете квалитетно проводи време, без телефона, таблета, ангажује све своје потенцијале развија се и учи.
Није потребно тражити посебно време и место за игру. Играти се може било где (у соби, кухињи, дворишту, парку, башти), било чиме (речима, покретом, гласом, разним предметима, природним и неструктуираним материјалима). Кроз игру са дететом упознајете своје дете: сазнајете шта га занима, о чему размишља, како повезује ствари и појаве, како проналази узрочно последичне везе, решава проблеме.
Игра је незамењив начин одрастања и омогућава деци да имају контролу над својим светом. Игра је највиша форма истраживања и стваралачки приступ стварности. У игри се по први пут јавља капацитет флексибилности који је у основи свих људских достигнућа. Дете у игри прилогађава своје поступке и окружење својим замислима. Игра је вредност по себи и не треба је подређивати другим активностима. Потребно ју је стално подржавати и проширивати својим учешћем, понудом нових играчака и материјала, укључивањем друге деце и одраслих. Деца уче и развијају се кроз игру. Једино активности и ситуације који се заснивају на игровном обрасцу добровољности, иницијативи, динамичности, преговарању, посвећености, отворености, преиспитивању имају смисла за дете.
Укључите се у дечју игру, дајте му могућност да бира игре и активности, да преузме иницијативу, да буде главно. Ви га подржите без намере да преузмете вођство. Понудите му нове материјале и играчке, нове просторе, одведите га на игралиште, укључите његове другаре, научите га неку игру из свог детињства.
И зато ако вам дете каже на ништа није радило у вртићу него се само играло знајте да је пуно тога радило, научило , да се добро осећало, да је било укључено и уважено.
Подржавајући дечју игру подржавано основни циљ предшколског васпитања и образовања а то је ПОДРШКА ДОБРОБИТИ ДЕЦЕ. Најважније је да се деца осећају срећно, задовољно, остварено, сигурно, укључено, прихваћено, да посматрају, питају се, истражују, маштају, уче, прави изборе, испољавају своја интересовања, спознају своје могућности.
Педагог:
Марица Мецек